BŘEZEN SHORT TRACK - 3 kola
17.3.2024, 10:15-11:15, Zimní stadion Žďár nad Sázavou

O CO JDE?

Základní pravidla

Chci se taky zůčastnit ... - chcete-li se zapojit do našeho dvanáctiboje, stačí přijít na nejbližší disciplínu. Začít můžete kdykoliv během roku. Před každou disciplínou probíhá registrace závodníků. Při ní stačí nahlásit svoje jméno a příjmení a ročník narození.

Obecná pravidla - zůčastnit se může kdokoliv. Každý na vlastní odpovědnost. Za děti mladší 18-ti let odpovídají jejich rodiče. Můžete se zůčastnit libovolného počtu disciplín. Před startem jednotlivých disciplín jsou vždy upřesněna pravidla disciplíny. Při registraci na disciplínu se vybírá startovné (jeho výše - viz sekce "Disciplíny").
Vítěz dvanáctiboje získává putovní pohár.

Disciplíny - zvoleny pořadatelelem ... seznam disciplín

Bodování - Základem je vždy výkon vítěze disciplíny, který získá 100 bodů. Další závodníci se počítají dle podaného výkonu, počet bodů se vypočítá v procentech, s přesností na 2 desetinná místa. Výkon vítěze se rovná 100%.
Za absolvování disciplíny získáva každý závodník body dle svého výkonu + bonus za účast v disciplíně (výše bonusu - viz sekce "Disciplíny"). Body se během roku sčítají. Od 8. ročníku je do programu zařazeno 16 disciplín, nejhorší 4 disciplíny (bodově) se závodníkovi na konci roku škrtají a ze součtu bodových ohodnocení za jednotlivé disciplíny je určeno celkové pořadí dvanáctiboje. Během roku je k dispozici průběžné celkové pořadí.

Výsledky - jsou k dispozici většinou do 3 dnů po proběhnutí disciplíny. Naleznete je na těchto stránkách v sekci výsledky.

Týmy - kdokoliv má možnost si složit svůj tým. Tým může mít maximálně šest členů ve složení 4 muži a 2 ženy, případně 3+3. Název týmu může být libovolný. V každé disciplíně získávají body pro tým 2 nejlépe umístění muži a 1 nejlépe umístěná žena. Body se sčítají a tým, který má na konci roku nejvíce bodů ... vítězí.

Jak to vše vzniklo ...?

ŽĎÁRSKÁ LIGA MISTRŮ je seriál šestnácti sportovních disciplín. Na konci roku se 4 nejhorší disciplíny škrtají. Tento seriál sportů oživil a nyní ho provozuje pan Jiří Šustr ze Žďáru nad Sázavou, který se závodně věnoval především stolnímu tenisu. Hlavní pořadatel chtěl tímto způsobem docílit, aby se do amatérského sportu zapojilo a začalo zapojovat co nejvíce občanů nejen Žďáru nad Sázavou, ale i okolních vesnic a měst. Také nechce, aby dnešní mládež nebyla zaměřena pouze na jeden sport, ale vyzkoušela si i sporty, které jí mohou napomoci k co nejlepším výkonům ve sportu, kterému se věnují vrcholově.

Nápad vznikl při pomoci s pořádáním akce "SUPER ŽELEZNÝ MUŽ", která probíhala v roce 1999 na Pilské nádrži nedaleko Žďáru nad Sázavou. V této akci sice soutěžil pouze jeden závodník, ale nebyl to ledajaký závodník byl to dnes již důchodce 63-letý Miloš Živný, který se za mlada věnoval především cyklistice. Při této akci napadla pana Šustra myšlenka na seriál závodů v triatlonu, ale triatlony jsou jednostranná záležitost a proto vymyslel seriál závodů, které se budou konat po celý rok a obsáhnou nejen triatlon a všechny sporty v něm obsažené, ale i sporty, které jsou mezi veřejností populární.

Co je to SPOSV?

Spolek pro obnovu sportovní všestrannosti je spolek aktivních lidí, kteří začali pořádat 1. oficiální ročník "ŽĎARSKÉ LIGY MISTRŮ". Tito lidé chtějí nenásilnou cestou přimět více lidí nejen ze Žďáru k fyzické aktivitě, ale především ukázat všem, že když někdo umí jeden sport, nemusí být dobrý v jiných, které netrénuje nebo se jim nevěnuje.
Jak se stát členem SPOSV?
   Členy spolku se mohou stát všichni účastníci "LIGY MISTRŮ". V kategorii mužů je podmínkou pro vstup do spolku minimálně 3x se umístit v elitní dvanáctce v celkovém pořadí jednotlivých disciplín. V kategorii žen je podmínkou pro vstup do spolku umístění v jednotlivých disciplínách 3x do první poloviny všech účastníků.

Trocha historie ...

Liga mistrů, jejíž 0. ročník proběhl v roce 2000, nezačínal nadějně. V prvních dvou disciplínách se účastnili především kamarádi pana Šustra a bylo jich v průměru 3 - 5. Lepší účast byla zaznamenána v březnové disciplíně a rozkvět a především větší účast následovala v dalších disciplínách, kdy se pravidelně začaly účastnit členové Klubu sportovních potápěčů ORKA. Od červnové cyklistické časovky do vrchu byla již účast vždy vcelku na úrovni, v průměru 16 účastníků.

V 0. ročníku se nejvíce dařilo Petru Dlouhému, který vyhrál dvě (triatlon a cyklistickou etapu) z pěti disciplín, kterých se zúčastnil. Celkem tak získal 3466 bodů a stal se celkovým vítězem 0. ročníku. Za ním se umístili Ing. Vladimír Kunc (10 účastí, 1 vítězství, 2799 bodů), Jiří Šustr (hlavní pořadatel, 12 účastí, 2261 bodů), Pavel Kubíček (hlavní bavič celého sportovního klání, 11 účastí, 1891 bodů) a na pátém místě skončil Lubomír Mráček (5 účastí, 1891 bodů). Nejlepší ženou se stala Mgr. Eva Vorlíčková (7 účastí, 1120 bodů). Během dvanácti disciplín si přišlo zasportovat celkem 80 závodníků, z toho však plných 50 se zúčastnilo pouze jedné jediné disciplíny, 10 závodníků se zúčastnilo 2 disciplín, 5 závodníků 3 disciplín, 3 závodníci 4 disciplín, 4 závodníci 5 disciplín, 1 závodník 6 disciplín, 2 závodníci 7 disciplín, po jednom závodníkovi potom 10 disciplín, 11 disciplín a všech 12 disciplín.

Oficiálního prvního ročníku se zúčastnilo celkem 206 závodníků. V celkovém hodnocení zvítězil Petr Dlouhý před Petrem Bezchlebou a Karlem Stárkem. V ženách vyhrála Eva Bezchlebová před Kateřinou Starou a Ivanou Kubickou.

V druhém ročníku se minimálně jedné disciplíny zúčastnilo 388 závodníků. V celkovém hodnocení zvítězil Martin Polívka, před Zbyňkem Polívkou a Petrem Bezchlebou. V ženách vyhrála Kateřina Stará před Evou Bezchlebovou a Květou Srubjanovou. V tomto ročníku se poprvé konala soutěž týmů, kterou s přehledem vyhrál tým BEKR POST, před Atletama a CS Maraton Teamem.